Concursul național de Discurs Public în Limba Engleză “Public Speaking”

”Pacea nu înseamnă o absență a războiului”,

citat preluat din discursul despre pace al lui Albert Einstein, ”On Peace” -tema Concursului de discurs public în limba engleză de anul acesta adresată și elevilor de gimnaziu din județul Bacău

Sâmbată, 21 ianuarie 2017

A vorbi în public pare simplu la prima vedere, dar a avea și impact este rezultatul unei pregătiri asidue, a unei abilități exersate în timp și din timp, este rezultatul dobândirii unor competențe de comunicare deosebite, mai ales când e vorba despre susținerea unui discurs în limba engleză.

A fi un ”public speaker” de impact înseamnă să deții o combinație de compețente: competeța de a prezenta un concept și de a susține o idee personală pe o tema dată (în cazul de față), totul condimentat cu o structură de discurs logică, cu gesturile potrivite, cu mișcare scenică, cu povești relevante și, de ce nu, cu umor – într-o adaptare permanentă la publicul din sală. Aceasta graniță dintre formal și informal a concursurilor de public speaking este destul de flexibilă și de aceea angajează atât de mulți elevi ce doresc să-și exerseze abilitățile de persuadare și de argumetare. În întâmpinarea acestei nevoi vine și Concursul național de Discurs Public în Limba Engleză “Public Speaking”, concurs ce face parte din cadrul activităților caracteristice filialelor Uniunii Internaționale a Vorbitorilor de Limba Engleză (ESU), organizat și pentru categoria de vârstă 12-15 ani.

Concurs de discurs public în limba engleză si cateva poze In Desteptarea

Mai multe detalii si poze.